Rejestracja: 58 506 58 00
rejestracja@przychodnia-gdynia.pl

Zamknij
Wielkość czcionki
A-
A+
Kontrast
Wyczyść

Gabinet USG Pracownia densytometryczna

Rejestracja

rejestracja: 58 506 58 00 wew. 5.
poniedziałek – czwartek
08:00 – 17:00
gabinet: pokój nr 63, I piętro

Zakres świadczeń

Pomiar gęstości minerałów pozwala pośrednio wnioskować o wytrzymałości kości na obciążenia mechaniczne. Udowodniono istnienie zależności między masą kostną a częstotliwością występowania złamań.

Określenie stopnia zmniejszenia zawartości składników mineralnych w kości ma ogromne znaczenie nie tylko we wczesnej diagnostyce osteoporozy, ale również osteopenii, czyli prawdopodobnego zagrożenia osteoporozą.

Badanie to jest też główną metodą sprawdzania efektów leczenia, pozwala bowiem określić, jak zmienia się gęstość mineralna kości pod wpływem stosowanej terapii.

Wymagane dokumenty

Pracownia densytometryczna dysponuje najnowocześniejszym aparatem stołowym do badania gęstości kości. Każdy wynik jest opisywany przez uprawnionego do tego pracownika medycznego.

Uprzejmie informujemy, że skierowania wystawione w naszej przychodni na badania diagnostyczne ważne są przez okres 6 miesięcy, chyba że ze względów medycznych na skierowaniu lekarz kierujący napisze inaczej.

Badanie densytometryczne wykonujemy również odpłatnie, bez skierowania.

Wskazanie do badania densytometrycznego

Główne wskazania do badania densytometrycznego to:

  • Przebyte złamania kości
  • Występowanie osteoporozy w rodzinie, np. złamania kręgów, kości przedramienia czy udowej u matki
  • Szczupła budowa ciała
  • Nietolerancja mleka – mała podaż wapnia i witaminy D
  • Nałogi: papierosy, alkohol, kawa
  • Niedobory hormonów płciowych – estrogenów u kobiet, androgenów u mężczyzn; dotyczy to zarówno osób młodych z zaburzeniami hormonalnymi, jak i kobiet po menopauzie czy mężczyzn z objawami andropauzy
  • Leczenie kortykoidami, np. enkortonem
  • Niska gęstość minerałów kości w wykonanej kiedykolwiek densytometrii (konieczna jest profilaktyka i okresowa kontrola densytometryczna)
  • Ukończony 50 rok życia

Przebieg badania densytometrycznego

Dla pacjenta ważne jest, że badanie to jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Do badania densytometrycznego nie trzeba się przygotowywać. Pacjent nie musi się rozbierać, konieczne jest tylko odsunięcie z badanego obszaru metalowych części odzieży (guziki, suwaki itp.).

Badany leży na specjalnym stole, ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca a na ekranie monitora pojawia się obraz kości, których gęstość jest mierzona. Badanie trwa kilka minut.

Komputer przedstawia wynik w postaci wykresu i tabeli. Gęstość minerałów tkanki kostnej podawana jest w gramach na centymetr kwadratowy.

Badania densytometryczne wykonywane odpłatnie opisywane są przez wykwalifikowanego i upoważnionego pracownika medycznego.